Saturday, January 13, 2018

Legend of the Blue Sea antik váza sajátkezűleg

Már a tavaly, amikor a sorozatot néztem, elhatároztam, hogy készítek egy olyan vázát. Aztán jegeltem az ötletet, egészen mostanáig. Először is be kellett szereznem egy megfelelő vázát. Zománcozott kerámia vázát találtam, de lehetett volna akár üveg is. 

Íme az eredeti:

Két változatot gondoltam ki a megvalósításhoz: az egyik a kontúrozós átrajzolás, a másik a lakkos transzfer módszere. Az előbbi mellett döntöttem, bár ez nehezebbnek ígérkezett.

Következzék az elkészítés módja lépésről lépésre.


Monday, January 01, 2018

Gimbap Szilveszterre


Tudom, a gimbap elég közönséges ételnek számít Dél-Koreában, amit többnyire uzsonnaként fogyasztanak, de úgy gondoltam, pont megfelel hidegtálként egy svédasztalra. Mivel Szilveszterre készítettem, a receptet kissé módosítottam: marhahús helyett disznóhúst használtam, és savanyúságot nem tettem bele, hogy ne legyen savanyú az új év. Ez utóbbi nem volt kezdettől szándékos, hanem a helyzetből adódott - ugyanis nem kaptam danmudzsit, azaz sárga savanyított retket. Helyette kígyóuborkát tettem bele (nem savanyítottat,  ezt már tudatosan). És ha már savanyú nem került bele, az édeset is kihagytam, azaz nem tettem cukrot a húsra, hogy rákaramelizálódjon sülés közben. Ettől eltekintve az eredmény egész jó lett.

Sunday, October 29, 2017

Liza, a rókatündér



Cím: Liza, a rókatündér
Angol cím: Liza the Fox-Fairy
Rendező: Ujj Mészáros Károly
Forgatókönyv: Hegedűs Bálint Ujj Mészáros Károly
Producer: Major István
Operatőr: Szatmári Péter
Bemutató: 2015. február 19.
Hossz: 98 perc
Műfaj: Fantázia, romantikus komédia krimi elemekkel
Forgalmazó: A Company Hungary Kft.
Magyar film

Történet:
Ez lényegében egy mese felnőtteknek, mely a ’60-as vagy ’70-es években játszódik. Liza egy volt japán nagykövet feleségének az ápolónője, aki mellett megtanult japánul. Megjelenik előtte egy furcsa japán táncdalénekes szellem, Tomy Tani, akivel összebarátkozik. A 30. születésnapjára 2 órás kimenőt kap, ez alatt ápoltja beadja a kulcsot. Liza elveszti állását, de örököl egy lakást, majd egy pár és a boldogság keresésébe fog. Ettől kezdve mintha átok üldözné, hullanak körülötte a férfiak, ugyanis akinek Liza megtetszik, azt végzetes baleset éri. Ezért Liza azt hiszi, rókatündér lett.

Ciki és cuki. Vagy kawaii. Így jellemezném a filmet. A sztori dedósan egyszerű, képregényszerű, kissé talán tarantinós, a szereplők karikatúrák. Szerintem a film még saját magát sem veszi komolyan. Fekete humorral, finom kis poénokkal, utalásokkal van megspékelve. A Mekk Burger-en és a reklámján szakadtam, amikor pedig sült krumplit ettek majonézzel, felfordult a gyomrom. A rókatündér, mint mesebeli alak, a dél-koreai sorozatok nézőinek biztosan ismerős, ő a gumiho, bár a koreai legenda kissé másképp van. Tomy Tani pedig nem egyszerűen szellem (igaz ez csak a végén derül ki), hanem a Kaszás vagy Halál Angyala (Reaper angolul), szintén a távol-keleti legendavilágból.
Nem voltak nagy elvárásaim a filmmel szemben, az ismertetők alapján nem tűnt valami szórakoztatónak, de kellemesen csalódtam. Végigvigyorogtam a filmet. Kellemes, könnyed szombat esti kikapcsolódás volt. Rám ragasztotta a jó hangulatát. Végül is nem volt annyira bugyuta. A képi világát meg külön díjazom.
(Azoknak, akik ezekkel a természetfeletti szereplőkkel szeretnének még mást is látni, ajánlom a következőket: My Girlfriend Is A Gumiho, Gumiho: Tale of a Fox Child, 49 Days, Goblin: The Lonely and Great God)

Főbb szerepekben:
Liza                             Balsai Mónika
Tomy Tani                   David Sakurai
Zoltán Zászlós             Bede Fazekas Szabolcs
Henrik                         Schmied Zoltán
Tanaka Márta              Molnár Piroska
Károly                         Cserna Antal
Ezredes                       Reviczky Gábor
Hildácska                    Kocsis Mariann
Inge                             Gubík Ági
Ludvig úr                    Kovács Lehel
Johnny                         Szabó Győző
Szívtipró                      Bán János
Menedzser                   Hajdu István (Steve)
Őrmester                     Nádasdi László
Postás                          Sáfár Kovács Zsolt


Értékelés: 7/10

Monday, October 23, 2017

Pandóra





Cím: 판도라  / Pandora
Angol cím: Pandora
Magyar cím: Pandóra
Rendező: Park Jung-Woo
Forgatókönyv: Park Jung-Woo
Producer: Park Kyung-Sook
Operatőr: Choi Young-Hwan
Bemutató: 2016. december 7.
Hossz: 136 perc
Műfaj: Katasztrófa, thriller
Terjesztő: Next Entertainment World
Dél-Koreai film

Történet:
Ha egy vállalatnál nyereségvágyból hanyagolják a biztonságot, az nem jó. Adjunk ehhez sógorság-komaság útján vagy politikailag kinevezett, vezető beosztású, de hozzánemértő egyéneket, és a katasztrófa szinte borítékolható. Hát még ha a vállalat egy atomerőmű! Kellően borsódzik már mindenki háta?  De még teszünk rá egy lapáttal – vagy többel: becsületet hírből sem ismerő, elvetemült politikusokat és egy kissé mamlasz államelnököt. Na ilyen szívderítő környezetben játszódik a film. Hogy sarkítva van? Igen. De ez a műfaj sajátossága. A karbantartó-javító munkára az erőműnek nincsenek saját alkalmazottai, mert ezt a munkát kiszervezték. Aztán jön egy földrengés, és az atomerőmű megrongálódik. (Itt Fukushima jutott eszembe.) A vezetés rossz döntést rossz döntésre halmoz, és természetesen a közember szívja meg. A bukott lázadozó, Kang Jae Hyeok (Kim Nam Gil) utálja az atomerőművet, mégis ott dolgozik időlegesen szerelőként. Esze ágában sincs hősködni, legszívesebben húzna el onnan, amilyen gyorsan csak bír. De az embersége és a körülmények arra kényszerítik, hogy emberfeletti feladatot vállaljon el.

Ez egy drága film volt, rengeteg díszlet, felszerelés és statiszta van benne. Az, hogy minden képkocka a helyén van, a jelenetek jól ki vannak dolgozva, a rendezőt, az operatőrt és a vágót dicséri. De az utómunkáról és a sminkesekről se feledkezzünk meg. Őrült nagy meló volt, az biztos. A Pandorában bemutatott atomerőmű forralóvizes, ezek vannak többségben Kelet-Ázsiában. A paksi ezzel szemben nyomottvizes. Az atomerőművek típusairól és a felépítésükről részletesebben ITT.

Főbb szerepekben:

Kim Nam-Gil mint Jae-Hyeok
Kim Joo-Hyun mint Yeon-Joo
Jung Jin-Young mint Pyung-Sub
Kim Young-Ae mint Suk-né
Moon Jeong-Hee mint Jung-Hye
Bae Gang-Yoo mint Min Jae
Kim Dae-Myung mint Gil-Seob
Lee Kyoung-Young mint miniszterelnök
Kang Shin-Il mint Kong úr
Yoo Seung-Mok mint Gam úr
Kim Se-Dong mint Nam úr
Kim Myung-Min mint Dél-Korea elnöke

Magyar felirat: van

Értékelés: 7/10

Saturday, July 08, 2017

Testről és lélekről

Ép testben ép lélek - szól az ókori bölcsesség. Ép testben épp' hogy élek - szól a jelenkori átköltése. Ellenben most nem a szólásokról fogok írni, hanem Enyedi Ildikó filmjéről, mely az idei Berlini Nemzetközi Filmfesztiválon Arany Medve-díjat kapott.


Csak egy rövid, spoiler nélküli filmkritikát olvastam el a film megnézése előtt, hogy ne befolyásoljon. Lehet, rosszul tettem. Én itt egy kicsit bővebben fogok írni róla.

A történet egy mondatban:
Két kissé "hibás" ember szerelmes lesz egymásba, az egyiknek testi fogyatéka van, a másiknak a lelke sérült, és ennek mindketten tudatában vannak.

Azt szokták mondani, a kevesebb néha több. Én is így éreztem. A film hosszára vonatkozóan. Egy óra után, már néztem az órám. Az események lassúsága nem zavart annyira, de bizonyos képek, jelenetek indokolatlanul hosszúak voltak. Nem kell a nézőnek annyi idő, hogy megértsen valamit. A vágóhíd, mint a történet helyszíne, érdekes választás, ez jól ki volt gondolva. Egy ilyen lélekölő helyről nem hinné az ember, hogy terepe lehet a romantikának. A vágóhídi munka  illetve a romatikus jelenetek váltakozása erős ellentétben voltak egymással, ez egy idő után már hatásvadász benyomást tett. A szarvasos álom az egymásnak rendeltetettség szimbólumaként tetszett, ilyet még nem láttam. Azok a közeli felvételek az állatok tekintetével, ahol mintha az egymás iránti érzelmeiket fejezték volna ki, gyönyörűek voltak. Hasonló dolgot vártam a vágóhídi marhák tekintetének bemutatása és a perspektívájukból filmezett képek után. David Safier Pocsék karma című regényében leírt marhás jelenet jutott erről eszembe. Szívesen láttam volna, mondjuk, hogy mit gondolnak azok az állatok. Akkor a helyszín organikusabban illeszkedett volna a történethez. A legnagyobb problémám a filmmel az, hogy nem fogtak meg a karakterek, nem tudtam beleérezni, együttérezni velük. Máriával akkor tudtam volna valamiképpen empatizálni, ha legalább villanások erejéig megmutatja, hogy szenved a félszegségétől, a kirekesztettségétől, a szociális készségeinek a hiányától. Ellenben úgy tűnt, neki ez normális, csak tudati szinten zavarja, érzelmi szinten nem. Végig szenvtelennek hatott. A Borbély Alexandra által játszott Mária leginkább egy robothoz vagy inkább egy autistához hasonlóan viselkedett. Ezt is láttam már jobban megoldani (lásd a Suspicious Housekeeper-t). A visszafogott színészi játéknak is vannak fokozatai és árnyalatai. Morcsányi Géza tekintete, nézése, a visszafogottság ellenére, nagyon beszédes volt. Lehet, az volt a baj, hogy nem volt köztük kémia. Nem volt feszültség a hallgatásokban, az egyedüllétben, a várakozásban, még a bizonytalanságban sem. A happy endet a végén hollywoodosnak éreztem. A pszichológusnős jelenetek üdítőek voltak, a hajszálnyi humor jót tett a történetnek. Bár lett volna több is! Ha a vágóhídi képsorok nem kavarták fel a gyomrom, pedig figyelmeztettek, hogy durvák (a Fast Food Nation ezen túltesz), hát megtette az érfelvágás. Ha még egy kicsit mutogatják azt a realisztikus képet, elájulok.

A film képvilága gyönyörű, az opertőri-, vágói- és utómunka csodálatos dolgot eredményezett. A téli táj és a hűtőkamrák hidege teljesen átjött, a kinti kánikula ellenére (persze erre rásegített a moziban túl hidegre állított klíma is). Tetszettek még a plafont nézős csilláros képek meg ahogy az emberi testet végigpásztázta a kamera, hogy aztán az arcon pihenjen meg. Az, hogy Mária szuperintelligens és mindenre emlékszik, eszembe juttatott egy másik filmet. (Egy kutató pszichológus apja öregkori szenilitásban szenved. Egy mindenre emlékező pszichiátriai beteg, akit a pszichológus magához vesz, hogy tanulmányozza, segít neki és vigyáz az apjára. A pszichiátriai beteg álmatlanságban is szenved. Nem amerikai film, azt hiszem kelet-európai. Ha valaki emlékszik a címére, kérem, írja meg. Megvan! Ez Tasnádi István 2016-os Memo című filmje.)

Értékelés: 6/10 Többet vártam. Nem volt wow hatás.